niedziela, 10 lipca 2016

Dziewięć spirytystycznych zasad zbudowania lepszego świata


W jaki sposób spirytyzm i spirytyści mogą przyczynić się do postępu świata?
Pierwsza zasada:
Poprzez humanistyczne podejśćie ,w którym człowiek jest końcem ,a nie środkiem do osiągnięcia jakiegokolwiek celu.Ten humanizm zakłada pełną świadomość i pacyfistyczne działanie,w którym przemoc jest oddalona jako forma ekspresji i emancypacji.
Przemoc w wizji spirytystycznej akceptowana będzie tylko w przypadku ekstremalnej i nieuniknionej potrzeby w zakresie samoobrony.
Druga zasada:
Uznawanie godności wszystkich ludzi bez względu na rasę,wyznanie,orientację seksualną,poglądy ,klasę społeczną itp.
Reinkarnacja może być wielkim instrumentem świadomości,ponieważ pozwala doświadczyć procesu historycznego w czasie i przestrzeni.
Trzecia zasada:
Promowanie optymistycznej wizji życia,od zrozumienia ,że człowiek dalej żyje po śmierci biologicznej.
Istota ludzka w perspektywie spirytystycznej jest istotą stworzoną do życia ,a nie do śmierci,jak twierdzą niektóre pesymistyczne filozofie i współcześni nihiliści.
Czwarta zasada:
Realizacja edukacji w kierunku wolnośći,ale również odpowiedzialnośći.Edukacja według spirytyzmu nie jest tylko kształceniem intelektu ,ale również i uczuć.Edukacja spirytystyczna ma na celu rozwijanie autonomii człowieka,tak aby mógł żyć w jedności ze społeczeństwem, z pełną wolnością do wykonywania swoich praw i obowiazków.
Piąta zasada:
Proponowanie światu spirytyzmu  ,racjonalnego,neutralnego w sprawach religijnych ,oraz w wolności myślenia,jako alternatywa dla duchowości dogmatycznej i nauk materialistycznych.
Spirytualizm spirytystyczny oferuje niespotykane dotąd horyzonty dla wiedzy,etyki i duchowości.
Szósta zasada:
Jako forma rozwiązywania problemów idywidualnych i społecznych oddanie się aktywnemu życiu ,a nie kontemplacyjnemu.Spirytyzm pojmuje człowieka w świecie ,a nie z dala od świata ,który jest w postawie alienacji i rezygnacji z problemami społecznymi.Jezus z Nazaretu dla nas spirytystów jest wzorcem działania w świecie,ponieważ nie tylko się modlił,ale przede wszystkim działał.
Siódma zasada:
W kategoriach filozoficznych ,spirytyzm może przyczynić się do idei ewolucji w podstawach ontologii,czyli w oparciu o strukturę bytu.Według nauk Kardeka ,dwa elementy wszechświata: duch i materia są we wieczystej transformacji,dlatego obowiązkiem człowieka jest rozwijać swoją ewolucyjną świadomość.
Ósma zasada:
Spirytyzm naucza ,aby odróżnić niezbędne,oraz zbędne,odrzucić materializm i kapitalistyczny konsumpcjonizm.
Spirytyzm opowiada się za społeczeństwem ,w którym każdy ma dostęp do podstawowych dóbr życia,w którym nie ma ubóstwa ani wykluczenia społecznego.
Dziewiąta zasada:
Filozofia spirytystyczna zaleca rozwijać uczucie empatii i współczucia dla cierpiących.
Zaleca działanie emocjonalne,aby zmniejszyć cierpienia,które znajdujemy na naszej drodze.
Spirytyzm uczy,że czynienie dobra jest obowiązkiem cżłowieka wobec społeczeństwa.
Prawnik i filozof - Guaruja, Santos (Brazylia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz